Menu

Legatuddeling til Aarup Boldklub 2018

image
Jesper Andersen
19. juni 2018 kl. 10:26
IB Hansen fond donerer penge til nyt målmandsudstyr

Aarup Boldklub modtager igen i år økonomisk støtte til fodboldafdelingen efter klubbens ansøgning gik igennem hos IB Hansen fonden. Denne gang går tilskuddet til nyt målmandsudstyr som skal anvendes når klubbens målmandstræner, Jesper Værlund skal træne klubbens målmænd. Det er tiltag som klubben startede på sidste år med en stor succes. Derfor har vi også arbejdet på, at Jesper Værlund kan få nogle flere træningsmidler, så han bedre kan udvikle klubbens målmænd. Det er vi utrolige glade for. 

Målmandsudstyret

Pengene skal bruges på følgende:

  • Håndholdt rebounder
  • Træningshække i forskellige højder
  • Refleksbolde
  • Elastik til springkraft

Disse træningsmidler gør, at målmændene kan træne deres kompetencer indenfor; reaktionsevnen, springteknik, afsæt/balance og orientering som er nogle vigtige kompetencer at besidde som målmand. 

Vi er rigtig glade for at vi nu kan tilbyde nogle bedre rammer til klubbens målmænd. 

Det er også tanken at målmandsudstyret skal være en del af fodboldskolen til sommer, hvor vi igen i år laver et målmandsmodul :)